| Internal Part Number | EIS-MLT8H-LP316 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Cable Ties and Cable Lacing | |
| Series | Pan-Steel® MLT | |
| Packaging | 50 per Pkg | |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking | |
| Bundle Diameter | 8.00" (203.20mm) | |
| Length | 2.23' (680.72mm) | |
| Width | 0.310" (7.87mm) | |