All Sensors Corporation MLV-015D-E1BS-N
MLV-015D-E1BS-N picture photo
Mfg. Part Number
MLV-015D-E1BS-N
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSID
Datasheet Download
MLV-015D-E1BS-N.pdf
Availability of MLV-015D-E1BS-N
QUANTITY
MLV-015D-E1BS-N Order Process
Ship out your order
Specifications of MLV-015D-E1BS-N
Internal Part NumberEIS-MLV-015D-E1BS-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMLV Series of Pressure Sensors
Company and Product Portfolio Overview
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLV
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±15 PSI (±103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 37.5 mV (5V)
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply12V
Port SizeMale - 0.09" (2.24mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Dual Ports, Same Side
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLV-015D-E1BS-N
Related LinksMLV-015, MLV-015D-E1BS-N Datasheet, All Sensors Corporation Distributor
MLV-015D-E1BS-N Details Description
Related parts for MLV-015D-E1BS-N
ID ISC.ANT40/30-A ANT 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC EXCHANGE SW 32BIT BUS 80QVSOP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET PREASSEMBL 16CO datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.6V 4-USP datasheet.pdf
THERM BONDG FILM 3"X60YD datasheet.pdf