NKK Switches MLW3012-24-RC-1A
MLW3012-24-RC-1A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3012-24-RC-1A
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3012-24-RC-1A.pdf
Availability of MLW3012-24-RC-1A
QUANTITY
MLW3012-24-RC-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3012-24-RC-1A
Internal Part NumberEIS-MLW3012-24-RC-1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMLW Series, Cert of Compliance
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3012-24-RC-1A
Related LinksMLW3012-, MLW3012-24-RC-1A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3012-24-RC-1A Details Description
Related parts for MLW3012-24-RC-1A
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 30W datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 6MM 5.91" datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 7.24NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
DISPL LCD GRAPH 192X64 USB BLACK datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
47UF 25V 10X13 105C RAD datasheet.pdf