NKK Switches MLW3028/U-28-RB-2A
MLW3028/U-28-RB-2A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3028/U-28-RB-2A
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3028/U-28-RB-2A.pdf
Availability of MLW3028/U-28-RB-2A
QUANTITY
MLW3028/U-28-RB-2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3028/U-28-RB-2A
Internal Part NumberEIS-MLW3028/U-28-RB-2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMLW Series, Cert of Compliance
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3028/U-28-RB-2A
Related LinksMLW3028/U, MLW3028/U-28-RB-2A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3028/U-28-RB-2A Details Description
Related parts for MLW3028/U-28-RB-2A
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.5" DIA BLACK datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT NK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCC27532 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
4700UF 400V 76X105MM 85C 2000H datasheet.pdf