TDK Corporation MLZ2012M2R2HT000
MLZ2012M2R2HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLZ2012M2R2HT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 600MA 160 MOHM
Datasheet Download
MLZ2012M2R2HT000.pdf
Availability of MLZ2012M2R2HT000
QUANTITY
MLZ2012M2R2HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLZ2012M2R2HT000
Internal Part NumberEIS-MLZ2012M2R2HT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLZ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)208 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLZ2012M2R2HT000
Related LinksMLZ2012M, MLZ2012M2R2HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLZ2012M2R2HT000 Details Description
Related parts for MLZ2012M2R2HT000
IC DAC 8BIT QUAD VOUT 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 1% datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
M1000 SIG HDR ST datasheet.pdf
MAC-2210 MAXI-CRIMPER datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 180V 200MA SOD523 datasheet.pdf