ON Semiconductor MM3Z5V6ST1
MM3Z5V6ST1 picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z5V6ST1
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Datasheet Download
MM3Z5V6ST1.pdf
Availability of MM3Z5V6ST1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MM3Z5V6ST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z5V6ST1
Internal Part NumberEIS-MM3Z5V6ST1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z5V6ST1
Related LinksMM3Z5, MM3Z5V6ST1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM3Z5V6ST1 Details Description
Related parts for MM3Z5V6ST1
LED LEVEL METER 10 SEGMENT RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMB datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 5.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
MODULE MALE 3POS CRIMP datasheet.pdf