Omron Automation & Safety MM4XP-DC125
MM4XP-DC125 picture photo
Mfg. Part Number
MM4XP-DC125
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 125V
Datasheet Download
MM4XP-DC125.pdf
Availability of MM4XP-DC125
QUANTITY
MM4XP-DC125 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM4XP-DC125
Internal Part NumberEIS-MM4XP-DC125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMM
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current21.6mA
Coil Voltage125VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)87.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)12.5 VDC
Operate Time50ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 14 Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.7 W
Coil Resistance5.79 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM4XP-DC125
Related LinksMM4XP, MM4XP-DC125 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MM4XP-DC125 Details Description
Related parts for MM4XP-DC125
KIT TANT CAP TPS SERIES datasheet.pdf
CONN TERM 30-32AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 3PORT 420-SBGA datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 290MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS CRIMP datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 41POS datasheet.pdf