ON Semiconductor MM5Z2V7ST1
MM5Z2V7ST1 picture photo
Mfg. Part Number
MM5Z2V7ST1
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD523
Datasheet Download
MM5Z2V7ST1.pdf
Availability of MM5Z2V7ST1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MM5Z2V7ST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM5Z2V7ST1
Internal Part NumberEIS-MM5Z2V7ST1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±4%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM5Z2V7ST1
Related LinksMM5Z2, MM5Z2V7ST1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM5Z2V7ST1 Details Description
Related parts for MM5Z2V7ST1
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN RCPT .100" SNGL BEIGE 2POS datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 33MA 45 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
SENS MAG SW 20G CROS AXIS 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf