Vishay/Beyschlag MMA02040C5100FB300
MMA02040C5100FB300 picture photo
Mfg. Part Number
MMA02040C5100FB300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1% 0.4W 0204
Datasheet Download
MMA02040C5100FB300.pdf
Availability of MMA02040C5100FB300
QUANTITY
MMA02040C5100FB300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMA02040C5100FB300
Internal Part NumberEIS-MMA02040C5100FB300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMM-HV Professional High Voltage Thin-Film MELF Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMA 0204 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMA02040C5100FB300
Related LinksMMA02040C, MMA02040C5100FB300 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MMA02040C5100FB300 Details Description
Related parts for MMA02040C5100FB300
IC OPAMP CFA 60MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 10CH R-2R 28VFLGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FLANGE-ROUND datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
RF CABLE ASSY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf