| Internal Part Number | EIS-MMB-136-01 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Rivets | |
| Series | MMB | |
| Type | Mounting Button | |
| Rivet Diameter | - | |
| Rivet Length | 0.437" (11.10mm) 7/16" | |
| Head Diameter | 0.406" (10.31mm) | |
| Head Height | 0.067" (1.70mm) | |
| Hole Diameter | 0.136" (3.45mm) | |
| Grip Range | 0.114" ~ 0.157" (2.90mm ~ 4.00mm) | |