Vishay Semiconductor/Diodes Division MMBZ5235C-E3-18
MMBZ5235C-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5235C-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ5235C-E3-18.pdf
Availability of MMBZ5235C-E3-18
QUANTITY
MMBZ5235C-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5235C-E3-18
Internal Part NumberEIS-MMBZ5235C-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5235C-E3-18
Related LinksMMBZ523, MMBZ5235C-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMBZ5235C-E3-18 Details Description
Related parts for MMBZ5235C-E3-18
PHOTO IC INFRARED 38.0KHZ W/HLDR datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC20S/AE20G/CSC20S datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
ACCY COIL REPLACEMENT CW42 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 280 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf