Vishay Semiconductor/Diodes Division MMBZ5243C-HE3-18
MMBZ5243C-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5243C-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 13V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ5243C-HE3-18.pdf
Availability of MMBZ5243C-HE3-18
QUANTITY
MMBZ5243C-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5243C-HE3-18
Internal Part NumberEIS-MMBZ5243C-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)13 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5243C-HE3-18
Related LinksMMBZ5243, MMBZ5243C-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMBZ5243C-HE3-18 Details Description
Related parts for MMBZ5243C-HE3-18
IC MCU 8BIT 16KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 12MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL USB HOST&DEVICE IAR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 4A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 250MW SOD123 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf