Vishay/Dale MMD21-050
MMD21-050 picture photo
Mfg. Part Number
MMD21-050
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 50POS 5A
Datasheet Download
MMD21-050.pdf
Availability of MMD21-050
QUANTITY
MMD21-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMD21-050
Internal Part NumberEIS-MMD21-050
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Cup
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMD21-050
Related LinksMMD2, MMD21-050 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMD21-050 Details Description
Related parts for MMD21-050
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SRT datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM T/H datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf