Yageo MMF-50BRD120R
MMF-50BRD120R picture photo
Mfg. Part Number
MMF-50BRD120R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/2W MELF
Datasheet Download
MMF-50BRD120R.pdf
Availability of MMF-50BRD120R
QUANTITY
MMF-50BRD120R Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF-50BRD120R
Internal Part NumberEIS-MMF-50BRD120R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF-50BRD120R
Related LinksMMF-50, MMF-50BRD120R Datasheet, Yageo Distributor
MMF-50BRD120R Details Description
Related parts for MMF-50BRD120R
RES 14.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE 4.7MH 4A VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC KNOCK SENSOR INTERFACE 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC XO 266.666MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-20V datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.3 STEEL 5MM datasheet.pdf