Yageo MMF1WSFRF18R
MMF1WSFRF18R picture photo
Mfg. Part Number
MMF1WSFRF18R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1W MELF
Datasheet Download
MMF1WSFRF18R.pdf
Availability of MMF1WSFRF18R
QUANTITY
MMF1WSFRF18R Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF1WSFRF18R
Internal Part NumberEIS-MMF1WSFRF18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF1WSFRF18R
Related LinksMMF1WS, MMF1WSFRF18R Datasheet, Yageo Distributor
MMF1WSFRF18R Details Description
Related parts for MMF1WSFRF18R
BLADE TORXPLUS IP25 6.89" datasheet.pdf
IC OPAMP VID DUAL 100MHZ 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 49 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf