Yageo MMF1WSFRF1K5
MMF1WSFRF1K5 picture photo
Mfg. Part Number
MMF1WSFRF1K5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1W MELF
Datasheet Download
MMF1WSFRF1K5.pdf
Availability of MMF1WSFRF1K5
QUANTITY
MMF1WSFRF1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF1WSFRF1K5
Internal Part NumberEIS-MMF1WSFRF1K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF1WSFRF1K5
Related LinksMMF1WS, MMF1WSFRF1K5 Datasheet, Yageo Distributor
MMF1WSFRF1K5 Details Description
Related parts for MMF1WSFRF1K5
IDC CABLE - MSC40K/MC40F/MSC40K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 19A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
LPP 5.08/02/135 3.2SN OR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf