Yageo MMF50SBRD5K6
MMF50SBRD5K6 picture photo
Mfg. Part Number
MMF50SBRD5K6
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/2W MELF
Datasheet Download
MMF50SBRD5K6.pdf
Availability of MMF50SBRD5K6
QUANTITY
MMF50SBRD5K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF50SBRD5K6
Internal Part NumberEIS-MMF50SBRD5K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF50SBRD5K6
Related LinksMMF50S, MMF50SBRD5K6 Datasheet, Yageo Distributor
MMF50SBRD5K6 Details Description
Related parts for MMF50SBRD5K6
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED 500' datasheet.pdf
OSC SO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf