Cornell Dubilier Electronics MMP4P47K-F
MMP4P47K-F picture photo
Mfg. Part Number
MMP4P47K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MMP4P47K-F.pdf
Availability of MMP4P47K-F
QUANTITY
MMP4P47K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP4P47K-F
Internal Part NumberEIS-MMP4P47K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMP
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" W, 0.354" T x 1.063" L (15.50mm, 9.00mm x 27.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP4P47K-F
Related LinksMMP4P, MMP4P47K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMP4P47K-F Details Description
Related parts for MMP4P47K-F
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 25A LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 644.53125MHZ SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf