Vishay Semiconductor/Diodes Division MMSZ4696-G3-18
MMSZ4696-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ4696-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ4696-G3-18.pdf
Availability of MMSZ4696-G3-18
QUANTITY
MMSZ4696-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ4696-G3-18
Internal Part NumberEIS-MMSZ4696-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 6.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ4696-G3-18
Related LinksMMSZ469, MMSZ4696-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMSZ4696-G3-18 Details Description
Related parts for MMSZ4696-G3-18
TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 0.759 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf