TDK Corporation MMZ0402S241CT000
MMZ0402S241CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MMZ0402S241CT000
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP BEAD
Datasheet Download
MMZ0402S241CT000.pdf
Availability of MMZ0402S241CT000
QUANTITY
MMZ0402S241CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMZ0402S241CT000
Internal Part NumberEIS-MMZ0402S241CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMMZ
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency240 Ohm @ 100MHz
Current Rating200mA
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Filter Type-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.009" (0.22mm)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMZ0402S241CT000
Related LinksMMZ0402S, MMZ0402S241CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MMZ0402S241CT000 Details Description
Related parts for MMZ0402S241CT000
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 39 OHM 14SOIC datasheet.pdf
SMB FEMALE ELBOW PLUG datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 0.1A SOT563 datasheet.pdf