3M MNU14-250DFIX
MNU14-250DFIX picture photo
Mfg. Part Number
MNU14-250DFIX
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MNU14-250DFIX.pdf
Availability of MNU14-250DFIX
QUANTITY
MNU14-250DFIX Order Process
Ship out your order
Specifications of MNU14-250DFIX
Internal Part NumberEIS-MNU14-250DFIX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification314,951,952,953 Color 16/Aug/2011
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.870" (22.10mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MNU14-250DFIX
Related LinksMNU14-, MNU14-250DFIX Datasheet, 3M Distributor
MNU14-250DFIX Details Description
Related parts for MNU14-250DFIX
KIT FOOT FOR 28-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.2A 85.8 MOHM datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.52A 120 MOHM datasheet.pdf