3M MNU14-250DMIK
MNU14-250DMIK picture photo
Mfg. Part Number
MNU14-250DMIK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MNU14-250DMIK.pdf
Availability of MNU14-250DMIK
QUANTITY
MNU14-250DMIK Order Process
Ship out your order
Specifications of MNU14-250DMIK
Internal Part NumberEIS-MNU14-250DMIK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileScotchlok Terminals Training
Featured ProductScotchlok™ Tools and Connectors
PCN Design/Specification314,951,952,953 Color 16/Aug/2011
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.950" (24.13mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorBlue
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.170" (4.32mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MNU14-250DMIK
Related LinksMNU14-, MNU14-250DMIK Datasheet, 3M Distributor
MNU14-250DMIK Details Description
Related parts for MNU14-250DMIK
DEKAFIX FWZ 6.5 MKD 91-100 50/CD datasheet.pdf
RES 150 OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 336K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
APPL,HDM 5EMPR090F110F K datasheet.pdf
COMPACT SFTY LGT CURTAIN 1950MM datasheet.pdf