Fairchild Semiconductor MOC8100TM
MOC8100TM picture photo
Mfg. Part Number
MOC8100TM
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
MOC8100TM.pdf
Availability of MOC8100TM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOC8100TM Order Process
Ship out your order
Specifications of MOC8100TM
Internal Part NumberEIS-MOC8100TM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation7500Vpk
Current Transfer Ratio (Min)30% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)2µs, 2µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)500mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOC8100TM
Related LinksMOC8, MOC8100TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MOC8100TM Details Description
Related parts for MOC8100TM
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 6A QC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
TRANSFORMER STEP UP/PLUG IN datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CAP CER 600PF 13KV NONSTND datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 22M datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 20 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf