Bourns Inc. MOV-07D241K
MOV-07D241K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-07D241K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 216V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
MOV-07D241K.pdf
Availability of MOV-07D241K
QUANTITY
MOV-07D241K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-07D241K
Internal Part NumberEIS-MOV-07D241K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-07DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy15J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-07D241K
Related LinksMOV-0, MOV-07D241K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-07D241K Details Description
Related parts for MOV-07D241K
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERMINAL BLK 22POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
23 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V CH 1812 datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf