Bourns Inc. MOV-20D101KTR
MOV-20D101KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D101KTR
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 90V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D101KTR.pdf
Availability of MOV-20D101KTR
QUANTITY
MOV-20D101KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D101KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D101KTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-20DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy45J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D101KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D101KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D101KTR Details Description
Related parts for MOV-20D101KTR
DEKAFIX GW 5 MARKED 23 50/CD datasheet.pdf
CAP 50F 20% 3V THROUGH HOLE datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC datasheet.pdf
CONN SM 8POS CRIMP 2.5MM datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 200W ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 1" datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf