Bourns Inc. MOV-20D220KTR
MOV-20D220KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D220KTR
Brief Description
VARISTOR 20V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D220KTR.pdf
Availability of MOV-20D220KTR
QUANTITY
MOV-20D220KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D220KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D220KTR
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)20V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)24V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy14J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D220KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D220KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D220KTR Details Description
Related parts for MOV-20D220KTR
TERMINAL BLOCK 5.08MM 10POS PCB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 425MA 540 MOHM SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf