Bourns Inc. MOV-20D221KTR
MOV-20D221KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D221KTR
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D221KTR.pdf
Availability of MOV-20D221KTR
QUANTITY
MOV-20D221KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D221KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D221KTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-20DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy100J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D221KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D221KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D221KTR Details Description
Related parts for MOV-20D221KTR
FIXED IND 150NH 230MA 720 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf