Ohmite MOX200001004FE
MOX200001004FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX200001004FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX200001004FE.pdf
Availability of MOX200001004FE
QUANTITY
MOX200001004FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX200001004FE
Internal Part NumberEIS-MOX200001004FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMini-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant
Temperature Coefficient100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.256" L (2.20mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX200001004FE
Related LinksMOX2000, MOX200001004FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX200001004FE Details Description
Related parts for MOX200001004FE
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 10MSOP datasheet.pdf
TXRX ATM/SONET/OC-3 SC 1X9 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 7A 12V datasheet.pdf
IC LED DVR 17CH CELL 49FLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
IC LED/PWR CONTROLLER 132VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf