Ohmite MOX300003006JE
MOX300003006JE picture photo
Mfg. Part Number
MOX300003006JE
Brief Description
RES 300M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
MOX300003006JE.pdf
Availability of MOX300003006JE
QUANTITY
MOX300003006JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX300003006JE
Internal Part NumberEIS-MOX300003006JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMini-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant
Temperature Coefficient200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX300003006JE
Related LinksMOX3000, MOX300003006JE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX300003006JE Details Description
Related parts for MOX300003006JE
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 200W OUT T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 42POS datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL EXTRACT CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST-NO 11A 125V datasheet.pdf