Ohmite MOX92021006FVE
MOX92021006FVE picture photo
Mfg. Part Number
MOX92021006FVE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100M OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX92021006FVE.pdf
Availability of MOX92021006FVE
QUANTITY
MOX92021006FVE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX92021006FVE
Internal Part NumberEIS-MOX92021006FVE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSuper-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.320" Dia x 1.457" L (8.00mm x 37.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX92021006FVE
Related LinksMOX9202, MOX92021006FVE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX92021006FVE Details Description
Related parts for MOX92021006FVE
IC DAC V-OUT +5V 14BIT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 20CLCC datasheet.pdf
PLUG 6.35MM 2P INSULATED datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 51UH 0.2A SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 44K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf