Ohmite MOX97025004FVE
MOX97025004FVE picture photo
Mfg. Part Number
MOX97025004FVE
Brief Description
RES 5M OHM 20W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX97025004FVE.pdf
Availability of MOX97025004FVE
QUANTITY
MOX97025004FVE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX97025004FVE
Internal Part NumberEIS-MOX97025004FVE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
Featured ProductSuper Mox Thick Film Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSuper-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5M
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 5.984" L (8.50mm x 152.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX97025004FVE
Related LinksMOX9702, MOX97025004FVE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX97025004FVE Details Description
Related parts for MOX97025004FVE
CABLE MOD COIL 10COND BLACK 14' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 50PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1200V V2-PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
KNIFE TIP CARTRIDGE RT7MS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf