Bulgin MP0045/1E1GN220
MP0045/1E1GN220 picture photo
Mfg. Part Number
MP0045/1E1GN220
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Datasheet Download
MP0045/1E1GN220.pdf
Availability of MP0045/1E1GN220
QUANTITY
MP0045/1E1GN220 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP0045/1E1GN220
Internal Part NumberEIS-MP0045/1E1GN220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series-
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.20mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP0045/1E1GN220
Related LinksMP0045/, MP0045/1E1GN220 Datasheet, Bulgin Distributor
MP0045/1E1GN220 Details Description
Related parts for MP0045/1E1GN220
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC 1.5KE datasheet.pdf
MQS STIFTKONTAKT datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm Series 55 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 1W 1313 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf