3M MP2-H240-51S1-S-LR
MP2-H240-51S1-S-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H240-51S1-S-LR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VRT 240POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H240-51S1-S-LR.pdf
Availability of MP2-H240-51S1-S-LR
QUANTITY
MP2-H240-51S1-S-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H240-51S1-S-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-H240-51S1-S-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H240-51S1-S-LR
Related LinksMP2-H240-, MP2-H240-51S1-S-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-H240-51S1-S-LR Details Description
Related parts for MP2-H240-51S1-S-LR
FLEX CABLE - AFG04A/AF04/AFE04T datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A SMB datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 8 AWG #1/4 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT 16/100SPS 16-VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf