3M MP2-R090-51S1-LR
MP2-R090-51S1-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-R090-51S1-LR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 90POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-R090-51S1-LR.pdf
Availability of MP2-R090-51S1-LR
QUANTITY
MP2-R090-51S1-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-R090-51S1-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-R090-51S1-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package784
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesInverse
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-R090-51S1-LR
Related LinksMP2-R090, MP2-R090-51S1-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-R090-51S1-LR Details Description
Related parts for MP2-R090-51S1-LR
FILTER LINE 1MH 6A VERTICAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMD datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 59POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf