3M MP2-S090G-51M1-C-LR
MP2-S090G-51M1-C-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S090G-51M1-C-LR
Brief Description
CONN SOCKET INVERSE 90POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-S090G-51M1-C-LR.pdf
Availability of MP2-S090G-51M1-C-LR
QUANTITY
MP2-S090G-51M1-C-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S090G-51M1-C-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-S090G-51M1-C-LR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package224
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S090G-51M1-C-LR
Related LinksMP2-S090G, MP2-S090G-51M1-C-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-S090G-51M1-C-LR Details Description
Related parts for MP2-S090G-51M1-C-LR
CONN DIN RECEPT 48POS VERT PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 97A TO-220AB datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.4A 10.4 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 4KV 100MA AXIAL datasheet.pdf