3M MP2-S120-51H2-C-TR30
MP2-S120-51H2-C-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S120-51H2-C-TR30
Brief Description
CONN SOCKET 120POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S120-51H2-C-TR30.pdf
Availability of MP2-S120-51H2-C-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-S120-51H2-C-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S120-51H2-C-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-S120-51H2-C-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S120-51H2-C-TR30
Related LinksMP2-S120-5, MP2-S120-51H2-C-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-S120-51H2-C-TR30 Details Description
Related parts for MP2-S120-51H2-C-TR30
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR40S/AE40G/CCE40S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN MED IEC INLET 6A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf