3M MP2-S240-51M2-C-TR30
MP2-S240-51M2-C-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-S240-51M2-C-TR30
Brief Description
CONN SOCKET 240POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-S240-51M2-C-TR30.pdf
Availability of MP2-S240-51M2-C-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-S240-51M2-C-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-S240-51M2-C-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-S240-51M2-C-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Board Lock, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-S240-51M2-C-TR30
Related LinksMP2-S240-5, MP2-S240-51M2-C-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-S240-51M2-C-TR30 Details Description
Related parts for MP2-S240-51M2-C-TR30
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE TEST DBL BANA-MICRO HOOK datasheet.pdf
CONN TAP 6POS STR TIN W/SCREW datasheet.pdf
THYRISTOR 140V 400A SMB datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
PCF 10.00/04/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf