3M MP2-SS210-51S1-TR30
MP2-SS210-51S1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-SS210-51S1-TR30
Brief Description
CONN SOCKT 210POS 5ROW VERT GOLD
Datasheet Download
MP2-SS210-51S1-TR30.pdf
Availability of MP2-SS210-51S1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-SS210-51S1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-SS210-51S1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-SS210-51S1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package144
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions210
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-SS210-51S1-TR30
Related LinksMP2-SS210, MP2-SS210-51S1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-SS210-51S1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-SS210-51S1-TR30
RES SMD 27 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 8.5A TO-3PN datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK IMCSN 1300 BK 25FT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf