Caddock Electronics Inc. MP820-200-1%
MP820-200-1% picture photo
Mfg. Part Number
MP820-200-1%
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 20W 1% TO220
Datasheet Download
MP820-200-1%.pdf
Availability of MP820-200-1%
QUANTITY
MP820-200-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of MP820-200-1%
Internal Part NumberEIS-MP820-200-1%
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesKool-Pak®MP800
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-20/ +50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.45mm)
Height0.590" (14.99mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP820-200-1%
Related LinksMP820-, MP820-200-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
MP820-200-1% Details Description
Related parts for MP820-200-1%
IDC CABLE - MSR10A/MC10M/X datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf