Vishay/BCcomponents MRS25000C2700FCT00
MRS25000C2700FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2700FCT00
Brief Description
RES 270 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2700FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2700FCT00
QUANTITY
MRS25000C2700FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2700FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2700FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2700FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2700FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2700FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2700FCT00
BOX ABS GRAY 15.74"L X 11.79"W datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HOLDER COIN CELL 20MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG NAT 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
CABLE 30COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
25POS F TYPE 3 SC 20 AWG datasheet.pdf