Bivar, Inc. MPC12-1WD12V
MPC12-1WD12V picture photo
Mfg. Part Number
MPC12-1WD12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT 12V WHITE 8MM
Datasheet Download
MPC12-1WD12V.pdf
Availability of MPC12-1WD12V
QUANTITY
MPC12-1WD12V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC12-1WD12V
Internal Part NumberEIS-MPC12-1WD12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC12-1
Type-
Lamp ColorWhite
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating7315mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP54
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC12-1WD12V
Related LinksMPC12-, MPC12-1WD12V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC12-1WD12V Details Description
Related parts for MPC12-1WD12V
BATTERY PK 3.6V 5000 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS PANEL MT datasheet.pdf
CAP ALUM 50UF 250V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 56A LFPAK datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3G3_X BRAKING RESISTOR datasheet.pdf
IC SIGE DOWNCONV MIXER SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf