Bivar, Inc. MPC12-1YD110V
MPC12-1YD110V picture photo
Mfg. Part Number
MPC12-1YD110V
Brief Description
PNL MNT 110V YELLOW 8MM
Datasheet Download
MPC12-1YD110V.pdf
Availability of MPC12-1YD110V
QUANTITY
MPC12-1YD110V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC12-1YD110V
Internal Part NumberEIS-MPC12-1YD110V
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC12-1
Type-
Lamp ColorYellow
Ratings-
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating20mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC12-1YD110V
Related LinksMPC12-, MPC12-1YD110V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC12-1YD110V Details Description
Related parts for MPC12-1YD110V
IC BUS BUFFER DUAL N-INV SM8 datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1852GR/X 10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CARD GUIDE NAR 8.5X0.078" NAT datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf