Bivar, Inc. MPC6-1WD12V
MPC6-1WD12V picture photo
Mfg. Part Number
MPC6-1WD12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT 12V WHITE 3MM
Datasheet Download
MPC6-1WD12V.pdf
Availability of MPC6-1WD12V
QUANTITY
MPC6-1WD12V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC6-1WD12V
Internal Part NumberEIS-MPC6-1WD12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC6-1
Type-
Lamp ColorWhite
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.23" (5.84mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating2610mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP54
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC6-1WD12V
Related LinksMPC6-, MPC6-1WD12V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC6-1WD12V Details Description
Related parts for MPC6-1WD12V
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO UHF PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DEMMF9P datasheet.pdf
MAGNETICS RF TRANSFORMER datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf