NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC823ZQ81B2T
MPC823ZQ81B2T picture photo
Mfg. Part Number
MPC823ZQ81B2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 81MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC823ZQ81B2T.pdf
Availability of MPC823ZQ81B2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC823ZQ81B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC823ZQ81B2T
Internal Part NumberEIS-MPC823ZQ81B2T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed81MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD, Video
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesI²C, SMC, SCC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC823ZQ81B2T
MPC823ZQ81B2T Details Description
Related parts for MPC823ZQ81B2T
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20PLCC datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
6PX8C BP ASSY 4.90-0.36 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SCREW,RH DRIVE datasheet.pdf
FUSE 50A 2000V 1 BKN/125 AR datasheet.pdf