NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850DEZQ80BU
MPC850DEZQ80BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850DEZQ80BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850DEZQ80BU.pdf
Availability of MPC850DEZQ80BU
QUANTITY
MPC850DEZQ80BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850DEZQ80BU
Internal Part NumberEIS-MPC850DEZQ80BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850DEZQ80BU
MPC850DEZQ80BU Details Description
Related parts for MPC850DEZQ80BU
CONN HEADER VERT 2MM 8POS 30AU datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SENSOR GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SSD 64GB SCSI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
POSITION SENSOR 2" CBL W/CONN datasheet.pdf