NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC855TVR50D4
MPC855TVR50D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC855TVR50D4
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC855TVR50D4.pdf
Availability of MPC855TVR50D4
QUANTITY
MPC855TVR50D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC855TVR50D4
Internal Part NumberEIS-MPC855TVR50D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package220
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC855TVR50D4
MPC855TVR50D4 Details Description
Related parts for MPC855TVR50D4
IC A/D CONV 12BIT SRL 8CH 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.4A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 8POS STR BLACK datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS GAN 2N-CH 30V BUMPED DIE datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO213AB datasheet.pdf