NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC860DEVR50D4
MPC860DEVR50D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC860DEVR50D4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC860DEVR50D4.pdf
Availability of MPC860DEVR50D4
QUANTITY
MPC860DEVR50D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC860DEVR50D4
Internal Part NumberEIS-MPC860DEVR50D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package88
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC860DEVR50D4
MPC860DEVR50D4 Details Description
Related parts for MPC860DEVR50D4
CONN RECEPT VERT 68POS .050 SCSI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20DHVQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP POWER ON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 18 LMR-100 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf