NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC862PCVR80B
MPC862PCVR80B picture photo
Mfg. Part Number
MPC862PCVR80B
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC862PCVR80B.pdf
Availability of MPC862PCVR80B
QUANTITY
MPC862PCVR80B Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC862PCVR80B
Internal Part NumberEIS-MPC862PCVR80B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package44
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC862PCVR80B
MPC862PCVR80B Details Description
Related parts for MPC862PCVR80B
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC SENSOR SIGNAL COND 16-SSOP datasheet.pdf
CARD RACK COMPACT PCI 3UX8.5X20 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC ISOMODEM 33.6KBPS 38-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 63V RADIAL datasheet.pdf