NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC862TCZQ50B
MPC862TCZQ50B picture photo
Mfg. Part Number
MPC862TCZQ50B
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC862TCZQ50B.pdf
Availability of MPC862TCZQ50B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC862TCZQ50B Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC862TCZQ50B
Internal Part NumberEIS-MPC862TCZQ50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC862TCZQ50B
MPC862TCZQ50B Details Description
Related parts for MPC862TCZQ50B
IC FPSLIC 5K GATE 25MHZ 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON NEU WHITE 2SMD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.33 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LED XRC 535NM GREEN 39.8LM SMD datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf