NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC880CZP66
MPC880CZP66 picture photo
Mfg. Part Number
MPC880CZP66
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC880CZP66.pdf
Availability of MPC880CZP66
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC880CZP66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC880CZP66
Internal Part NumberEIS-MPC880CZP66
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package132
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC880CZP66
MPC880CZP66 Details Description
Related parts for MPC880CZP66
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf